Zwiedzaj Małopolskę – nowocześnie!

Kolorowa grafika - mężczyzna z telefonem stoi na tle rynku krakowskiego i kościoła mariackiego.
Nowoczesne technologie cyfrowe ułatwiają nam niemal każdą dziedzinę życia codziennego. Stały się też niezastąpionym towarzyszem podróży i wycieczek. Począwszy od wirtualnych map i systemów nawigacyjnych, które pomagają odnaleźć właściwa drogę, poprzez różnorodne, zaskakujące atrakcje multimedialne w muzeach i obiektach turystycznych, aż po systemy ratownicze niosące pomoc turystom w sytuacjach zagrożenia. Warto sięgać po najnowsze technologie, szczególnie, że podróżując Małopolsce możemy korzystać z wielu udogodnień…

Planując trasę podróży po Małopolsce warto zatrzymać się muzeach i obiektach, które tradycyjne ekspozycje uzupełniły licznymi multimediami i dzięki temu nie tylko lepiej wizualizują historię danego miejsca, ale zaskakują i przykuwają uwagę każdego turysty.  Wiele obiektów wypełniło się w ostatnich latach ekranami dotykowymi, projekcjami 3D, hologramami i wieloma innymi atrakcjami, które doskonale działają na wyobraźnie i „ożywiają”  tradycyjne ekspozycje. Są również nie lada atrakcją dla najmłodszych turystów, szczególnie zaineresowanych technologicznymi nowinkami. Takie niezwykłe miejsca można odnaleźć niemal w każdej części Małopolski. Bogatą multimedialną ekspozycją witają swoich gości m.in. Kopalnia Soli w Wieliczce i Kopalnia Soli w Bochni, Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, krakowski MOCAK, czy popularne wśród odwiedzających Kraków turystów - Podziemia Rynku Głównego.

Doskonałym pomocnikiem turysty jest z pewnością aplikacja mobilna VisitMałopolska. Aplikacja nie tylko nawiguje, ale także ułatwia planowanie zarówno krótkich wycieczek, jak i dłuższych pobytów. Oferuje dostęp do bogatej bazy informacji o najciekawszych miejscach w różnych zakątkach Małopolski, atrakcjach, szlakach i trasach turystycznych.  Wiele przydatnych narzędzi z pewnością przyda się w podróży… Aplikację można pobrać bezpłatnie i korzystać z niej na urządzeniach mobilnych w każdym miejscu i o każdej porze. Aby ją zainstalować na swoim urządzeniu wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych sklepów internetowych Google, Windows lub Play. Więcej o aplikacji: https://visitmalopolska.pl/pl_PL/aplikacja-mobilna

Dzięki aplikacji i włączonej funkcji bluetooth na naszym smartfonie zwiedzając 181 obiektów turystycznych na terenie całego regionu odbierzemy sygnały z 1000 beaconów, które współdziałając z aplikacją mobilną VisitMałopolska zamienią naszą wycieczkę w niezwykłą przygodę z pogranicza świata realnego i wirtualnego. Czym są tajemnicze beacony? Beacon (z języka angielskiego "latarnia") to urządzenie wysyłające sygnał odbierany przez aplikację mobilną i niczym latarnia „oświetla” drogę turysty wśród kolejnych eksponatów. Osoba poruszająca się po muzeum, gdy zbliży się do danej atrakcji jest informowana o szczegółach oglądanego przedmiotu. Na ekranie telefonu można przeczytać jego opis, zobaczyć zdjęcie, czy obejrzeć materiał filmowy. O zamontowaniu w danym obiekcie beaconów informuje tabliczka informacyjna przy wejściu.

A czy dzięki najnowszym technologiom da się podróżować po Małopolsce bez wychodzenia z domu? Odpowiedź brzmi TAK – to możliwe dzięki wirtualnym spacerom. Są one doskonałym substytutem podróży dla tych, którzy w danej chwili nie mogą osobiście odwiedzić Małopolski, ale również będą bardzo użytecznym narzędziem dla osób planujących weekendowe, czy wakacyjne wyprawy. Dzięki spacerom na własne oczy przekonają się jakimi atrakcjami powita ich dana lokalizacja. 11 spacerów wykonanych w technologii 3D i kolejnych 5 w technologii 2D bez trudu można odnaleźć w zakładce: spacery.visitmalopolska.pl . Dzięki nim nie ruszając się z fotela można odwiedzić 130 najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Aby w pełni cieszyć się spacerami powstała specjalna aplikacja rozprowadzająca w technologii 2D dostępna online w Internecie oraz aplikacja offline umożliwiająca odtwarzanie wirtualnych spacerów 3D na goglach VR. Aplikację na gogle należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze połączonym z goglami VR i cieszyć się wirtualnym wędrowaniem.

Życzymy udanego zwiedzania Małopolski z nowoczesnymi technologiami!

 

 

Multimedia