Juromania 2022 – smak historii odkryty

Ludzie przebrani za rycerzy inscenizujący pojedynek przed zamkiem w Korzkwi
Każdy, kto w miniony weekend wziął udział w piątej edycji Juromanii nie tylko poznał smak jurajskiej historii, ale również bawił się doskonale za sprawą licznych atrakcji jakie przygotowali organizatorzy w ponad 35 lokalizacjach na terenie Śląska i Małopolski.

To niezwykłe jurajskie świętowanie zorganizowane wspólnie przez Województwo Małopolskie i Śląskie pod hasłem „Poczuj smak historii” rozpoczęło się już w piątkowe popołudnie i trwało nieprzerwanie do niedzieli. W wydarzeniu wzięło udział tysiące zadowolonych uczestników! Spośród licznych atrakcji każdy mógł wybrać coś interesującego dla siebie. 


W Małopolsce Juromania rozpoczęła się w gorącej i ognistej atmosferze. Pokaz ognia na Pustyni Błędowskiej zachwycił uczestników tradycyjnego już Rajdu Świetlika i wszystkich, którzy przybyli wieczorem w okolicę Róży Wiatrów. Na pokaz fire show w połączeniu z nocnym zwiedzaniem oraz kinem plenerowym mogli liczyć wszyscy którzy udali się na Zamek Tenczyn w Rudnie. W Olkuszu podczas nocnego zwiedzania Bazyliki św. Andrzeja można było nie tylko poznać historię i zabytki świątyni, ale także zobaczyć i posłuchać niedostępnych na co dzień zabytkowych organów Hansa Hummla. Nocna wycieczka po jaskini? – Czemu nie! Tylko podczas Juromanii, w piątkowy wieczór można było zwiedzić z przewodnikiem śródskalne labirynty i obejrzeć wystawę fotografii ciekawych przyrodniczo i historycznie miejsc.


W sobotę Juromania nabrała tempa. Pokazy historyczne, wycieczki z przewodnikami, legendy i opowieści, warsztaty, degustacje, aktywności na świeżym powietrzu i inne atrakcje przyciągnęły wielu wielbicieli Jury. Drugi dzień Juromanii w gminie Klucze odbył się pod znakiem atrakcji historycznych u podnóża ruin Zamku w Bydlinie. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w zabawach rycerskich i plebejskich dla całych rodzin, licznych rycerskich zmaganiach oraz konkursach, m.in. na najlepsze przebranie historyczne. Świętowanie zakończył koncert plenerowy i huczna salwa z broni czarnoprochowej. W srebrnym mieście Olkuszu uczestnicy mieli okazję poznać niezwykłą historię górnictwa srebra i ołowiu w Olkuszu, a także brać udział w pokazach kowalskich i rekonstrukcji historycznej. W Rudnie na zamku Tenczyn w sobotę odbył się jarmark produktów tradycyjnych i pokazy rzemieślnicze. Była to prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha oraz okazja do zwiedzania tych największych zamkowych ruin w małopolskiej części Szlaku Orlich Gniazd. 


W Krakowie Juromaniacy, którzy w sobotę lub niedzielę odwiedzili Klasztor Paulinów na Skałce mogli wziąć udział w specjalnym programie oprowadzania, prezentującym historię i tradycję Zakonu Paulinów. Gościom zostały udostępnione na co dzień zamknięte dla turystów miejsca takie jak biblioteka klasztorna, muzeum czy ogród. Uczestnicy otrzymali również pamiątkę - słynącą z właściwości zdrowotnych, wodę ze Źródła św. Stanisława.


Nieopodal Krakowa w urokliwej Dolinie Będkowskiej w sobotę można było spotkać Grupę Jurajską GOPR – dokładnie omówiono kwestie bezpieczeństwa i tego jak należy się zachowywać podczas wypoczynku na Jurze. Nie zabrakło również pokazów i animacji związanych z prezentacją technik udzielania pierwszej pomocy. Z kolei Korzkiew i nieodległe Przybysławice zaprosiły na sobotnie warsztaty "Glina i drewno", zwiedzanie Muzeum i Galerii Barwy Ziemi w Przybysławicach, Quest „Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi” oraz wieczorny koncert.
Niektóre lokalizacje postanowiły realizować swój program atrakcji zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. To idealne rozwiązanie dla Juromaniaków - podróżników, którzy przemieszczali się z miejsca na miejsce chcąc odwiedzić jak najwięcej lokalizacji i poznać wszystkie tajemnice Jury.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Pieskowa Skała zaprosiła na program „Świat się kręci. Niezwykły wiek XVIII", który był sentymentalnym powrotem do czasów Oświecenia, wielkich odkryć naukowych, nowych smaków, kosmopolityzmu i przywiązania do tradycji. Warsztaty, pokazy i inne atrakcje jak co roku cieszyły się ogromną popularnością. Trudno się dziwić, bo odbywały się w przecudnej scenerii. Weekend okazał się doskonałą okazją do odwiedzenia Ojcowa i Doliny Prądnika. Jak co roku na Juromanii można było zwiedzić uroczy i niezwykły Kościółek na Wodzie, a potem wpaść do Pstrąga Ojcowskiego, aby nie tylko skosztować pysznej ryby, ale także odwiedzić namiot Bajarki, Zielarki, popróbować lokalnych produktów i zrelaksować się wśród zieleni. Po wypoczynku na łonie natury wielu Juromaniaków ruszyło dalej do Pustelni Bł. Salomei w Grodzisku. Tam z kolei w sobotę i niedzielę trwał festyn dawnych kulinariów, warsztaty bębniarskie, łucznicze oraz gra terenowa „W oczekiwaniu na przybycie Księżnej Salomei".


W Rabsztynie podczas Festynu historycznego „Sarmaci i Kozacy” uczestnicy mogli poznać tradycje sarmackie i kozackie. Czas umiliły scenki szlacheckie i pokazy walki na szable, pokazy mody historycznej i pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Wielu uczestników skorzystało również z możliwości zwiedzania zamku. Dla aktywnych organizatorzy przygotowali rajd rowerowy i marsz nordic walking oraz grę terenową „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek".


Wielbiciele aktywności w pięknych okolicznościach przyrody mogli pobiec w biegu po Dolinie Będkowskiej lub III Jurajskim Biegu dla Dzieci i Rodzin w Korzkwi. Na tym atrakcje w Korzkwi się nie zakończyły. Od niedzielnego poranka aż do wieczora u stóp zamku funkcjonowało obozowisko historyczne z warsztatami, potyczkami rycerskimi, aktywnościami sportowo-rekreacyjnymi, koncertem muzycznym, zwiedzaniem zamku i pokazem lotu ptaków drapieżnych. W Muzeum Hebla pokazane zostały narzędzia pracy sprzed epoki mechanizacji, okazało się, że wbijanie gwoździ, piłowanie, szlifowanie drewna, lepienie z gliny i tworzenie przedmiotów własnego pomysłu to wspaniała zabawa dla dużych i małych Juromaniaków. 


Na Śląsku Juromania zawitała między innymi do Częstochowy, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów, Siewierza i innych lokalizacji.


W oczekiwaniu na kolejną edycję Juromanii nie pozostaje nic innego jak wracać na jurajskie szlaki jak najczęściej, odwiedzać Zamki na Szlaku Orlich Gniazd, podziwiać wyjątkowe krajobrazy, odkrywać kolejne historyczne miejsca. Warto również śledzić stronę https://juromania.pl/oraz profile Juromanii na FB i Instagramie w poszukiwaniu wspomnień z tegorocznej edycji oraz informacji na temat kolejnych odsłon wydarzenia.

Multimedia