Orawa i Beskid Żywiecki - muzealna strona wspomnień

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna
Typowa dla Orawy i Beskidu Żywieckiego architektura przyciąga turystów z całej Polski i nie tylko! Można ją podziwiać w skansenach w Zubrzycy Górnej, Zawoi Markowej i Sidzinie, ale także spacerując po okolicznych wsiach - wiele rodzin wciąż mieszka w pięknych, starych drewnianych chałupach. 

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Początki instytucji sięgają lat 30. XX w., kiedy to potomkowie orawskiego rodu Moniaków przekazali na rzecz Skarbu Państwa cząstkę ojcowizny. Dzięki temu możemy dziś podziwiać m.in. dostojny Dwór Moniaków i typowe chałupy orawskie z wyżkami. Wspaniałe wystawy czekają na nas także w Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie, gdzie cyklicznie odbywają się warsztaty rzemiosła tradycyjnego. W skansenie znajdują się ekspozycje obrazujące życie w okresie od XVIII do XX w. 
Gorąco polecamy skorzystać z bogatej oferty skansenów, ponieważ są to miejsca magiczne - dzięki nim łatwiej dotknąć przeszłości, a inscenizacje, warsztaty i przedstawienia sprawiają, że miejsca te znów tętnią życiem! Słychać w nich tradycyjną muzykę i śpiew, widać pracę rzemieślników i chłopów a to wszystko w spójną całość łączą regionalne przysmaki, których możemy spróbować. 

Koniki na biegunach, kolorowe ptaszki na patyku (tzw. klepoki) czy chodak z ruchomymi zwierzątkami - te i wiele innych drewnianych zabawek oglądać można w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie, gdzie każdy przez chwilę może znów poczuć się dzieckiem!  

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia